Idziemy do dentysty - poradnik - Stomatologia

Stomatologia Zabrze

Wypełnienia zakładane w czasie leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe zębów bardzo często wykonywane jest u osób dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że u dorosłych osób znacznie częściej rozwija się głęboka próchnica niż u dzieci. Na pierwszym etapie leczenia kanało

Idziemy do dentysty - poradnik - Stomatologia Stomatologia Zabrze
wego musi zostać wykonany przegląd dentystyczny razem z ewentualnymi zdjęciami rtg, dzięki którym będzie można jeszcze lepiej ocenić stan zepsutego zęba. Następnie wykonywane jest borowanie zęba, które ma służyć jego oczyszczeniu oraz stopniowemu przedostawaniu się do korzenia zębowego, a stamtąd do całego kanału. Po jego otwarciu będzie można zastosować środek leczniczy, który zatruje korzeń nerwowy i będzie oddziaływał na zęba przez tydzień. Po upływie tego czasu dentysta przeprowadzi kolejne borowanie i założy wypełnienie stałe.

Ekstrakcje zębów wykonywane są zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W przypadku tej drugiej grupy pacjentów wyrwanie zęba może stać się konieczne wówczas, gdy został on zaatakowany przez głęboką próchnicę. Poza tym u części pacjentów zęby wyrywane są po różnych wypadkach, w efekcie których również jeden z zębów uległ złamaniu lub zruszeniu. Najczęściej możliwe jest przeprowadzenie u osoby dorosłej szybkiej ekstrakcji zęba pod znieczuleniem lub bez znieczulenia. Taka procedura trwa zwykle jedynie kilka minut. Jednak czasami istnieje potrzeba przeprowadzenia ekstrakcji zęba przez chirurga, który przy użyciu dodatkowych narzędzi będzie mógł w pełni usunąć z dziąsła korzeń zębowy lub pozostałości po samym zębie.


Wykonywanie profilaktycznych zabiegów stomatologicznych

Przeprowadzanie profilaktycznych zabiegów stomatologicznych jest obecnie bardzo częste. Do takich zabiegów należy zarówno przegląd stomatologiczny, jak i leczenie niewielkich ubytków zębowych oraz wprowadzanie u pacjenta odpowiednich leków. Wszystkie tego rodzaju zabiegi powinny zostać wcześniej zaplanowane nie tylko pod względem organizacyjnym, ale również czysto stomatologicznych. Ich przygotowaniem zajmą się pracownicy konkretnej przychodni natomiast pacjenci będą musieli zadbać o to, aby odpowiednio przygotować jamę ustną i przyjść punktualnie o wybranej przez siebie godzinie. W przeciwnym razie leczenie ich zębów będzie bardzo utrudnione, a czasami nawet niemożliwe. Dlatego wszystkim pacjentom powinno zależeć na dostosowywanie się do sugestii dentystów.

Pełna opieka stomatologiczna obejmuje przegląd stomatologiczny, leczenie zębów, ich wybielanie oraz ewentualną ekstrakcję. Dlatego niektóre osoby korzystają z odpowiednich dla siebie pakietów stomatologicznych. Pozwala im to uniknąć ponoszenia zbyt dużych kosztów leczenia zębów. Jednocześnie zapewnia dostęp do najbardziej nowoczesnych narzędzi stomatologicznych spośród wszystkich dostępnych na rynku. Ważne jest również to, aby korzystanie z usług stomatologicznych było systematyczne i odbywane zawsze, kiedy pacjent zauważa u siebie jakieś zmiany na zębach. Stopień rozwoju współczesnej stomatologii pozwala na szybkie korzystanie z praktycznie wszystkich zabiegów dentystycznych, które są dostosowane do potrzeb konkretnego pacjenta.


Jakie cechy musi mieć dentysta?


Stomatolog to zawód zaufania publicznego. Praca, którą wykonuje stomatolog najczęściej nie wiąże się z utratą życia, czy trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ma ona jednak ogromny wpływ na samopoczucie i postrzeganie nas przez innych. Dobry stomatolog powinien mieć tego świadomość i być specjalistą pełnym profesjonalizmu w pełnym tego słowa rozumieniu. Profesjonalistą na polach: medycznym, kontaktu międzyludzkiego, a nierzadko także..biznesu. Tak, biznesu! Stomatologia w Polsce najczęściej opiera się na funkcjonowaniu niewielkich gabinetów dentystycznych. Żeby otworzyć taką działalność trzeba przygotować biznesplan, zaplanować wiele czynności i realizować krok po kroku swój własny plan.

W tekście tym zastanowimy się nad cechami dobrego stomatologa. Jakie to cechy stomatolog musi posiadać żeby móc zaproponować rozwiązania najwyższej jakości, pełne realnego profesjonalizmu, rzetelności i jakości. Nie oznacza to, że każdy dentysta musi mieć wszystkie takie cechy. W końcu każdy kiedyś gdzieś zaczynał. Ze stomatologami jest tak samo. Rozpoczęcie kariery zawodowej wiąże się z odbywaniem praktyk, ale także późniejszym zatrudnieniem na przykład jako asystent. W tym jakże delikatnym zawodzie kluczowe jest odpowiednie przygotowanie i rzetelność płynąca z doświadczenia właśnie. Jakikolwiek błąd popełniony przez dentystę często bywa nieodwracalny!