Dla pacjentów - przygotuj sie do wizyty u dentysty - Stomatologia

Dentysta Chorzów

Zabieg hemisekcji

Hemisekcja ? zabieg stomatologiczny przeprowadzany w zębach wielokorzeniowych (najczęściej zęby trzonowe) zniszczonych i złamanych, często ze stanem zapalnym. Zabieg polega na separacji i u

Dla pacjentów - przygotuj sie do wizyty u dentysty - Stomatologia Dentysta Chorzów
sunięciu w znieczuleniu miejscowym jednego (albo więcej) korzenia zęba wraz z częścią korony zęba, przy pozostawieniu w jamie ustnej pozostałych korzeni. Najczęściej przeprowadzany łącznie z osteotomią. Taki ząb najczęściej wymaga odbudowy protetycznej.

Zabieg ten wskazany jest, gdy występują zmiany okołowierzchołkowe przy korzeniach, kiedy leczenie endodontyczne nie jest już możliwe. Kolejnymi wskazaniami są problemy periodontologiczne (np. ubytek kości) i złamanie pionowe zęba lub korzenia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hemisekcja


Recepty wypisywane przez dentystę

Zdarza się, że dentysta musi wypisać swojemu pacjentowi jakiegoś rodzaju receptę. Zwykle pacjenci dentystycznymi przyjmują leki przeciwbólowe oraz tabletki na jakieś zapalenia występujące w jamie ustnej. Potrzebują oni także specjalnych opatrunków na pojawiającą się opuchliznę czy preparatów mogących wpływać na zmniejszenie takiej opuchlizny. Zdarza się także, że dentysta musi wypisać swojemu pacjentowi zwolnienie lekarskie, jeżeli przewiduje, że po odbyciu jakiegoś zabiegu dentystycznego nie będzie on w stanie wrócić do pracy i spokojnie oraz efektywnie jej wykonywać. Dentysta może także doradzić swojemu pacjentowi, jakich preparatów i tabletek dostępnych bez recepty powinien on używać dla złagodzenia bólu pojawiającego się po jakimś zabiegu dentystycznym.

Żeby leczenie kanałowe mogło być skuteczne, to musi zostać właściwie wykonane. Najpierw dentysta musi dobrze przygotować swojego pacjenta do leczenia kanałowego. Przede wszystkim będzie musiał wykonać dokładny przegląd dentystyczny u swojego pacjenta, a następnie poinformować go o tym, na czym będzie polegało leczenie kanałowe. Po otrzymaniu od niego zgody na przystąpienie do tego rodzaju leczenia dentysta będzie mógł rozpocząć borowanie, a następnie otworzyć kanał zębowy w celu wprowadzenia do niego odpowiednich środków leczniczych. Współcześnie dentyści są w stanie dokonać zakupu bardzo dobrych środków, które dokładnie będą mogły oczyścić cały kanał zębowy. W jego penetracji pomogą odpowiednie narzędzia dentystyczne.


Ogólnie o zębach mądrości

Zęby mądrości - nazwano tak ósemki tylko z jednego powodu. Są to ostatnie zęby - zarówno w kolejności w żuchwie, jak i w kwestii chronologicznej. Najczęściej wyrastają między siedemnastym a dwudziestym pierwszym rokiem życia. Jednak jeżeli masz już ponad 21. lat, a ósemki nie wyrosły to wcale nie znaczy, że tego nie zrobią.

Wyrzynaniu się zębów mądrości zwykle towarzyszy ból. Ponadto ósemki nie zawsze wyrzynają się całkowicie, mogą wychodzić pod nieprawidłowym kątem, a czasem nie pojawiają się wcale. Zęby mądrości uważa się za narządy szczątkowe u człowieka. Co to znaczy? Że zatraciły swoją pierwotną funkcję i w toku ewolucji powoli zanikają. Prawdą jest więc, że nie potrzebujemy zębów mądrości - są całkowicie zbędne, można je więc z czystym sumieniem poddać zabiegowi usunięcia.